Nasza misja

Centrum Badań Nieliniowych im. J. P. Schaudera to jednostka założona w 1991 roku przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Misją Centrum jest wspieranie matematycznych badań naukowych w zakresie analizy nieliniowej oraz inicjowanie kontaktów naukowych między różnymi ośrodkami w kraju i za granicą.

Obecna działalność Centrum obejmuje:

  • prowadzenie i wydawanie wysokiej klasy czasopisma naukowego TOPOLOGICAL METHODS IN NONLINEAR ANALYSIS,
  • organizowanie wykładów, konferencji i warsztatów naukowych poświęconych szeroko rozumianej analizie nieliniowej,
  • przyznawanie medalu im. J. P. Schaudera za osiągnięcia naukowe i zasługi w dziedzinie analizy nieliniowej (wraz z powołaniem kapituły),
  • wydawanie serii LECTURE NOTES IN NONLINEAR ANALYSIS,
  • opieka nad młodzieżą uzdolnioną matematycznie poprzez organizację wykładów i warsztatów.


Opiekę merytoryczną nad działaniami Centrum sprawuje Rada Naukowa powoływana przez Rektora UMK na 3-letnią kadencję.

Aktualności

Archiwum

Trzecia edycja konkursu o Nagrodę im. J. P. Schaudera dla młodych matematyków otwarta

Na podstawie decyzji Rady Naukowej Centrum otwarta została trzecia edycja konkursu o Nagrodę im. Juliusza Pawła Schaudera dla młodych matematyków. Zgodnie z regulaminem konkursu, nagroda jest indywidualnym wyróżnieniem przyznawanym za osiągnięcia w dziedzinie nieliniowej analizy matematycznej. Kandydatów do konkursu mogą nominować członkowie Rady Centrum lub inne osoby posiadające ugruntowany autorytet naukowy.

Jury konkursu składa się z następujących osób:

  • Aleksander Ćwiszewski (przewodniczący) (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
  • Tomasz Cieślak (Instytut Matematyki, Polska Akademia Nauk)
  • Marek Galewski (Politechnika Łódzka)
  • Grzegorz Graff (Politechnika Gdańska)
  • Piotr Kalita (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
  • Jarosław Mederski (Instytut Matematyki, Polska Akademia Nauk).

Zgłoszenia do nagrody wraz z uzasadnieniem można składać do Centrum do końca grudnia 2025 roku na adres: 

Uniwersyteckie Centrum Badań Nieliniowych im. J. P. Schaudera, ul. Chopina 12/18, 87-100 Toruń, POLSKA

lub elektronicznie na adres e-mail: cbn@umk.pl.


Szósta edycja konkursu o Medal im. J. P. Schaudera rozpoczęta

Decyzją Rady Naukowej Centrum otwarta została szósta edycja konkursu o Medal im. Juliusza Pawła Schaudera. Zgodnie z regulaminem konkursu, Medal jest odznaczeniem indywidualnym przyznawanym za osiągnięcia w zakresie nieliniowej analizy matematycznej. Kandydaci do konkursu mogą być zgłaszani przez członków Rady Centrum lub inne osoby o ugruntowanym autorytecie naukowym. 

Jury konkursu składa się z następujących osób:

  • Piotr Oprocha (przewodniczący) (AGH)
  • Piotr Biler (Uniwersytet Wrocławski)
  • Piotr Gwiazda (Uniwersytet Warszawski, Instytut Matematyki PAN)
  • Joanna Janczewska (Politechnika Gdańska)

   oraz wcześniejsi laureaci:

  • Jean Mawhin
  • Paul Rabinowitz
  • Edward Norman Dancer
  • Susanna Terracini
  • Thomas Bartsch.

Wnioski o nadanie Medalu, wraz z uzasadnieniem, mogą być składane do Centrum do końca grudnia 2025 roku na adres:
Uniwersyteckie Centrum Badań Nieliniowych im. Juliusza Pawła Schaudera, ul. Chopina 12/18, 87-100 Toruń, POLAND

lub elektronicznie na adres e-mail cbn@umk.pl.

Ogłoszenie wyników konkursu planowane jest na koniec maja 2026 roku, a wręczenie Medalu - w roku 2027.

Serdecznie zapraszamy do składania wniosków!
 


TMNA wśród najlepszych

Czasopismo Topological Methods in Nonlinear Analysis, wydawane przez Centrum, po raz kolejny jest wśród najlepszych czasopism wydawanych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu według zestawienia SCImago Scientific Journal Ranking. Więcej o czasopismach wydawanych na UMK można znaleźć tutaj.


Combinatorial Topological Dynamics Workshop

W dniach 26-30 maja 2025 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odbędzie się workshop Combinatorial Topological Dynamics poświęcony potencjalnym związkom pomiędzy topologiczną analizą danych a dynamiką topologiczną. Będzie kilka znanych osób, w szczególności Herbert Edelsbrunner i Thomas Wanner (szczegóły na załączonym plakacie). Link do strony:

https://cotodyn.matinf.uj.edu.pl/

Organizatorzy posiadają pewne fundusze na częściowe pokrycie kosztów dla doktorantów i magistrantów, szczegóły na stronie. Oczywiście workshop jest dla wszystkich zainteresowanych, ale liczba miejsc jest ograniczona.


Nagroda EMS dla Jacka Jendreja i Adama Kanigowskiego

Z przyjemnością informujemy, że dwaj polscy młodzi matematycy, profesorowie Jacek Jendrej i Adam Kanigowski, zostali nagrodzeni przez Europejskie Towarzystwo Matematyczne (EMS) podczas odbywającego się w Sewilli IX Europejskiego Kongresu Matematycznego. Obaj laureaci są w pewnym sensie związani z Centrum Schaudera. Jacek Jendrej jest członkiem Editorial Board naszego czasopisma TMNA i laureatem I-szej nagrody im. J. P. Schaudera dla Młodych Matematyków, a Adam Kanigowski skończył indywidualne studia i napisał magisterium pod kierunkiem prof. Wojciecha Kryszewskiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a doktorat zrobił w IM PAN; jego promotorem był prof. Mariusz Lemańczyk.
Począwszy od 1992 roku Europejskie Towarzystwo Matematyczne przyznaje nagrody za wybitny wkład w badania matematyczne. Mogą je otrzymać naukowcy, którzy w momencie rozpoczynających się rok wcześniej nominacji mieli nie więcej niż 35 lat. 
Nagroda EMS trafiła do Jacka Jendreja za prace dotyczące hipotezy rozpadu solitonowego oraz zagadnienia zderzenia dwóch solitonów dla pewnego rodzaju map fal. Jacek Jendrej jest absolwentem Wydziału MIMUW, a obecnie pracuje w Centre National de la Recherche Scientifique oraz w Université Sorbonne Paris Nord. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół równań różniczkowych cząstkowych. Publikował w wielu czasopismach naukowych, m.in. w „Analysis&PDE”, „American Journal of Mathematics”, „Duke Mathematical Journal” i „Inventiones Mathematicae". Wśród otrzymanych dotąd wyróżnień przez Jacka Jendreja wymienić należy Prix Claude-Antoine Peccot, wspomnianą Nagrodę im. Juliusza Pawła Schaudera oraz prestiżowy ERC Starting Grant.
Nagradzając Adama Kanigowskiego, EMS doceniło jego wybitny wkład w klasyfikację spektralną i własności mieszające wolno chaotycznych układów dynamicznych. W swoich badaniach Adam Kanigowski zajmuje się układami dynamicznymi i teorią ergodyczną oraz interakcją tych dziedzin z teorią liczb, geometrią i teorią prawdopodobieństwa. Jego prace publikowane są w wielu czasopismach naukowych, m.in. „Ergodic Theory and Dynamical Systems", „Journal of Modern Dynamics", „Communications in Mathematical Physics", a także w najbardziej prestiżowych wydawnictwach matematycznych świata „Annals of Mathematics", „Journal of the American Mathematical Society” czy „Inventiones Mathematicae”. Nagroda EMS nie była pierwszą w karierze badawczej  Adama Kanigowskiego. Jest on laureatem Nagrody Polskiego Towarzystwa Matematycznego dla Młodych Matematyków, Międzynarodowej Nagrody im. S. Banacha, Nagrody im. K. Kuratowskiego i Nagrody IM PAN za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie matematyki.


Juliusz Paweł Schauder

Topological Methods in Nonlinear Analysis

Lecture Notes in Nonlinear Analysis

Medal im. J. P. Schaudera

Nagroda im. J. P. Schaudera dla młodych matematyków